The Boxtrolls Grabs 13 Annie Nominations

Laika’s stop-motion The Boxtrolls led ASIFA-Hollywood’s 42nd annual Annie Awards with 13 nominations, bolstering its chances for an Oscar nom, followed by DreamWorks’ How to Train Your Dragon 2 with 10 noms (both will compete for best animated feature). The winners will be announced Saturday, Jan. 31st, 2015 at UCLA’s Royce Hall at 7:00 pm.

Here is the complete list of nominees:

Production Categories

#1 Best Animated Feature

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Cheatin

Plymptoons Studio

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

The Book of Life

Reel FX

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli

#2 Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey

Voyager Pictures LLC

Dawn of the Dragon Racers

DreamWorks Animation

How Murray Saved Christmas

Universal Television

Polariffic

Bent Image Lab

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

#3 Best Animated Short Subject

Coda

62 George Street

Duet

Glen Keane Productions

Feast

Walt Disney Animation Studios

Inside Homer – The Simpsons Couch Gag (Episode #549)

Acme Filmworks

Me and My Moulton

National Film Board of Canada

Silent

Creative Artists Agency

The Dam Keeper

Tonko House LLC

The Raven

Moonbot Studios

#4 Best Animated Television/Broadcast Commercial

Citizen M: “Swan Song”

Stoopid Buddy Stoodios

Flight of the Stories

Aardman Animations

LEGO Batman 3: Beyond Gotham

Plastic Wax

#5 Best Animated Television/Broadcast Production

For Preschool Children

Doc McStuffins

Disney Channel / Disney XD

Peter Rabbit

Nickelodeon Animation Studio

Tumble Leaf

Amazon Studios

Wallykazam!

Nickelodeon Animation Studio

Zack & Quack

Zodiak Kids

#6 Best Animated Television/Broadcast Production

For a Children’s Audience

Adventure Time

Cartoon Network

Gravity Falls

Disney Television Animation

Legend of Korra

Nickelodeon Animation Studio

Over The Garden Wall

Cartoon Network

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

#7 Best General Audience Animated Television/

Broadcast Production

Archer

FX Networks

Back To Backspace

Cartoon Network Studios

Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment

Rick and Morty

Starburns Industries, Inc.

Mike Tyson Mysteries

Warner Bros. Animation

Regular Show

Cartoon Network Studios

The Simpsons

The Simpsons

#8 Best Video Game

Forza Horizon 2

Microsoft – Turn 10 Studios

Valiant Hearts: The Great War

Ubisoft

Child of Light

Ubisoft

#9 Best Student Film

After School

Junyi Xiao

Dead Over Heels

Jose Matheu

El Coyote

Javier Barboza

Frog’s Legs

Katie Tamboer

My Big Brother

Jason Rayner

Tiny Nomad

Toniko Pantoja

Achievement Categories

#10 Outstanding Achievement for Animated Effects in

an Animated Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen

Penguins of Madagascar

DreamWorks Animation

Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal

The Book of Life

Reel FX

Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

#11 Outstanding Achievement for Animated Effects in

a Live Action Production

Edge of Tomorrow

Sony Pictures Imageworks

Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist

Noah

Industrial Light & Magic

Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro

The Amazing Spider-Man 2

Sony Pictures Imageworks

Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Weta Digital

Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond

Transformers: Age of Extinction

Industrial Light & Magic

Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen

X-Men: Days of Future Past

Digital Domain

Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

#12 Outstanding Achievement for Character

Animation in an Animated Television / Broadcast

Production

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Don Crum

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Carlo Vogele

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Ken Kim

Tumble Leaf

Amazon Studios

Michael Granberry

Tumble Leaf

Amazon Studios

Teresa Drilling

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

Justin Nichols

#13 Outstanding Achievement for Character

Animation in an Animated Feature Production

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Fabio Lignini

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Steven “Shaggy” Hornby

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Thomas Grummt

Penguins of Madagascar

DreamWorks Animation

Ravi Kamble

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Travis Knight

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Malcolm Lamont

The Boxtrolls

Focus Features

Jason Stalman

#14 Outstanding Achievement for Character

Animation in a Live Action Production

Dawn of the Planet of the Apes

Weta Digital

Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic

Guardians of the Galaxy

Framestore

Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Weta Digital

Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

#15 Outstanding Achievement for Character

Animation in a Video Game

Assassin’s Creed Unity

Ubisoft

Mike Mennillo

Don’t Starve: Console Edition

Klei Entertainment Inc.

Child Of Light

Ubisoft

Alex Drouin

#16 Outstanding Achievement for Character Design in

an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Andy Suriano

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

Benjamin Balistreri

Welcome to the Wayne

Nickelodeon Animation Studio

Zac Gorman

#17 Outstanding Achievement for Character Design in

an Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Shiyoon Kim, Jin Kim

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

Timothy Lamb, Joe Moshier

Penguins of Madagascar

DreamWorks Animation

Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa

Rio 2

Blue Sky Studios

Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo

The Book of Life

Reel FX

Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Mike Smith

#18 Outstanding Achievement for Directing in an

Animated Television / Broadcast Production

Adventure Time

Cartoon Network

Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi

Archer

FX Networks

Bryan Fordney

Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment

Jennifer Coyle & Bernard Derriman

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Aaron Springer

Gravity Falls

Disney Television Animation

Rob Renzetti

Over The Garden Wall

Cartoon Network

Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter

The Simpsons

The Simpsons

Matthew Nastuk

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

David Thomas

#19 Outstanding Achievement for Directing in an

Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Don Hall & Chris Williams

Cheatin’

Plymptoons Studio

Bill Plympton

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Dean DeBlois

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Tomm Moore

The Book of Life

Reel FX

Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Anthony Stacchi & Graham Annable

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director

The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli

Isao Takahata

#20 Outstanding Achievement for Music in an

Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Christopher Willis

Dora and Friends: Into the City!

Nickelodeon Animation Studio

Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford

Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu

Jam

Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman

Marvel’s Avengers Assemble

Dynamic Music Partners

Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion

Tumble Leaf

Amazon Studios

Nathan Barr & Lisbeth Scott

#21 Outstanding Achievement for Music in an

Animated Feature Production

Cheatin’

Plymptoons Studio

Nicole Renaud, Composer

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

John Powell, Jónsi

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

Danny Elfman

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Bruno Coulais & Kila

The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli

Joe Hisaishi

#22 Outstanding Achievement for Production Design

in an Animated Television / Broadcast Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey

Voyager Pictures LLC

Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Joseph Holt

Mickey Shorts

Disney

Narina Sokolova

The Powerpuff Girls

Cartoon Network

Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka

Turbo FAST

DreamWorks Animation

Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio

Zack & Quack

Zodiak Kids

Erez Gavish

#23 Outstanding Achievement for Production Design

in an Animated Feature Production

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Adrien Merigeau

The Book of Life

Reel FX

Simon Varela & Paul Sullivan

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

Grant Freckelton

#24 Outstanding Achievement for Storyboarding in an

Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Heiko Drengenberg

Gravity Falls

Disney Television Animation

Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld

Legend of Korra

Nickelodeon Animation Studio

Joaquim Dos Santos

Star Wars Rebels

Disney Channel / Disney XD

Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace

The Simpsons

Film Roman

Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Louise Smythe

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

Mark Ackland

#25 Outstanding Achievement for Storyboarding in an

Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Marc E. Smith

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Truong “Tron” Son Mai

Planes: Fire & Rescue

Disneytoon Studios

Piero Peluso

Rio 2

Blue Sky Studios

John Hurst

Rio 2

Blue Sky Studios

Rodrigo Castro

The Boxtrolls

Focus Features

Julian Nariño

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Emanuela Cozzi

#26 Outstanding Achievement for Voice Acting in an

Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

Fairly Oddparents

Nickelodeon Animation Studio

Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

Robot Chicken

Stoopid Buddy Stoodios

Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

#27 Outstanding Achievement for Voice Acting in an

Animated Feature Production

Henry & Me

Reveal Animation Studios

Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi

Rio 2

Blue Sky Studios

Andy Garcia as the voice of Eduardo

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Dee Bradley Baker as the voice of Fish

#28 Outstanding Achievement for Writing in an

Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Darrick Bachman

The Powerpuff Girls

Cartoon Network

Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata

The Simpsons

20th Century Fox

Rob LaZebnik

The Simpsons

20th Century Fox

Tim Long

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Steve Purcell

#29 Outstanding Achievement for Writing in an

Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Dean DeBlois

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Will Collins

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

Irena Brignull & Adam Pava

The Lego Movie

Warner Bros. Pictures

Phil Lord & Christopher Miller

#30 Outstanding Achievement for Editorial in an

Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Illya Owens

Dragons: Defenders of Berk

DreamWorks Animation Television

Ernesto Matamoros

Family Guy

Super 78

Mike Elias

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

David Suther, Bradley Furnish & David Condolora

Turbo FAST

DreamWorks Animation

Todd Raleigh & Doug Vito

#31 Outstanding Achievement for Editorial in an

Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Tim Mertens

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

John K. Carr

Planes: Fire & Rescue

Disneytoon Studios

Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Darragh Byrne

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown

Posted on by Bill Desowitz in 3-D, Animation, Annies, Below the Line, Events, Movies, Music, Production Design, stop-motion, Tech, VFX, Virtual Production

Add a Comment